Akut és krónikus mozgásszervi fájdalmak kezelése
A lágy-, vagy soft-lézer igen jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása révén elsősorban akut és krónikus mozgásszervi panaszok, fájdalmak kezelésére használjuk. Alkalmazási területe:
- izületek (elsősorban a kezelés szempontjából jól hozzáférhető izületek, mint pl. kéz kisizületei, csukló, könyök, váll, térd, boka)
- izom- és ínsérülések, illetve íntapadások, ínhüvelygyulladások
- lumbágó
A lágylézer terápia kis energiájú infravörös lézersugárral történik, mely számos pozitív biológiai hatással bír. A sejteket határoló sejthártyák működését, a rajtuk keresztül végbemenő anyag és energiaforgalmat jelentősen javítva a kezelt szövetek regenerációs képességet fokozza. A lágy lézerek sejtkárosodást nem okoznak, segítik a beteg sejtek eredeti funkciójának a visszaállítását. Javítják a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését, az ellenanyagtermelést, a vérkeringést. Csökkenti az ödémákat, a gyulladást. Alkalmazásuk megindítja az egyáltalán nem, vagy igen nehezen gyógyuló sebek gyógyulását. Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású. A megnövekedett ellenanyagtermelés javítja a szervezet általános védekezőképességet is. Az ödéma- duzzanat csökkentése révén csökkenti az izom es in feszüléseket, így a balesetet szenvedett sérültek fájdalmát is hamar csökkenti. Az akut betegségek kezelésére (pl. lumbágó) elegendő néhány kezelés. A balesetet követően kialakult duzzanatok, fájdalmak már az első kezelést követően is csökkennek. A hosszú ideje fennálló fajdalommal járó krónikus betegségek esetén hosszabb idejű a gyógyulás. Ezek kezelése kúraszerűen több héten át történik.
Akut esetben a lézerterápiát nagy dózisban, krónikus problémáknál fokozatosan emelkedő dózisban használják. A lézerterápia gyógyszerekkel, fizikoterápiával jól kiegészíthető, kombinálható. Hatására a tartósan szedett gyógyszerek mennyisége csökkenthető, vagy el is hagyható. A lágylézer kezelés fájdalommentes, ezért a gyermekek is jól tolerálják.
A kezelések többször ismételhetők, a panaszok csökkenésének mértékétől függően.
A lágylézer terápiának szakavatott kezekben nincsenek mellékhatásai, de csak előzetesen kivizsgált betegek kezelésére alkalmazható.
Akut esetben 1-2 kezelés is elégséges lehet, krónikus elváltozások esetén viszont heti 1-2 alkalommal akár 15-16 kezelés is szükséges. Javulást követően havi 1 emlékeztető terápia ajánlott. A lágylézer terápia legnagyobb előnye, hogy mellékhatásmentes, azaz adott esetben gyógyszeres és egyéb fizikoterápia sem szükséges, de azokkal természetesen kombinálható. Rendelésünkön kiegészítő terápiában orvosi kollagént, steroidot és hialuronsavat használunk.
A lágylézer terápia hatásai
Biológiai hatások:
– gyorsítja a sejtszaporodást
– gyorsítja a sejtregenerációt
– aktiválja az immunrendszert
– csökkenti a gyulladást
Klinikai hatásai:
– fájdalomcsillapítás
– csökkenti az ödémát
– gyorsítja a sebgyógyulást
– csökkenti az izomfeszülést
A lágylézerterápia alkalmazási területei:
Heves fájdalmak csillapítása, akut sérülést követő duzzanatok csökkentése, izomgörcs oldása.
Degeneratív elváltozások okozta fájdalmak csökkentése, funkciózavarok javítása (pl. kopásos ízületi bántalmak, korábbi sérülések, műtétek utáni állapotok).
Alkalmazása nem mozgásszervi betegségek esetén:
- ideggyulladások és fájdalmak (neuralgiák)
- külső hallójárat gyulladása
- hámhiányos állapotok, égési sérülések
- herpes simplex és herpes zooster (övsömör)
- nehezen gyógyuló krónikus sebek, lábszárfekélyek
- szájnyálkahártyagyulladás és sérülés, fogínygyulladás
- bőrbetegségek (pl. atópiás dermatitis)
Bőrbetegségek kezelése ún. piros lézerrel történik. Kissé szárító hatása miatt a kezeléseket követően zsíros krém használata ajánlott.
A lágylézeres kezelés csak kivételes esetekben ellenjavallt: daganatos betegségek, illetve rákmegelőző állapotok, ismeretlen eredetű láz, melyek esetén a kivizsgálás a terápia megkezdése előtt javasolt.
Lágylézer kezelés nem alkalmazható festékes anyajegy területen, gombás bőrfelületen, pajzsmirigy környéken, a mellek területen, rosszindulatú daganat, illetve rák megelőző állapotot mutató bőrfelületen. Ismeretlen eredetű lázas betegség eseten. Terhesség esetén az alhason, illetve az ágyéki gerinc területen.