Sebészeti lézerkezelés

Sebészeti lézerkezelésre rendelésünkön CO2 lézert használunk és a beavatkozásokat helyi érzéstelenítésben végezzük.

Alkalmazási területek:

  • Jóindulatú bőrelváltozások és bőrnövedékek eltávolítása (pl. szarus szemölcs, vírusos szemölcs, fibroma, anyajegy)
  • Benőtt köröm
  • Tetoválás(ok) eltávolítása
  • Körömgomba kezelése

Szövettani vizsgálatot nem végzünk és nem végeztetünk, ezért festékes anyajegyek eltávolítása esetén előzetes bőrgyógyászati szakvizsgálat szükséges.

Az őszi, téli időszak különösen kedvező a beavatkozások elvégzésére, mivel a kezelt felületet közvetlen napfény nem érheti a szép sebgyógyulás érdekében.

Sebészeti lézerkezelés:

A lézerfény nagy energiájú, párhuzamos, monokróm (adott hullámhosszúságú) fénynyaláb. Ezen tulajdonságaiból adódóan nagy szelektivitást tesz lehetővé. Három fő célpont lehetséges:

1./ A szövetek víztartalma

2./ A szövetek pigment tartalma (melanin)

3./ A verdestek (hemoglobin)

A szelektivitással különböző feladatokat tudunk elvégezni anélkül, hogy más szöveteket károsítanánk. A lézerfény nagy energiát képes kis felületen továbbítani, ami a sejtekbe hatolva azok víztartalmát gőzzé változtatva mintegy “felrobbantja” a sejtet.

Rendelőnkben sebészeti célra CO2 lézert alkalmazunk. A jól koagulaló lézer lezárja a vér-es nyirokereket es az átvágott idegvégződéseket is, amelynek következménye a vérzéscsillapitás, a kisebb fokú ödéma, a kezelt területen kisebb a műtét utáni fajdalom.

A lézersugár sterilizálja a sebeket, egyrészt termikus antiszeptikus hatásával, másrészt a lézersugár vaporizálja (elpárologtatja) a baktériumokat. Ennek következtében a műtét utáni fertőződés esélye csökken. A műtéti területtel csak a lézerfény érintkezik. A seb kevesebb utógondozást igényel. A lézersebészetben nagy pontossággal irányított lézerfény csak a kóros szövetet párologtatja el, miközben a környezetet megkíméli, ezért gyorsabb a sebgyógyulás. A beavatkozásokat helyi érzéstelenítésben végezzük.

Co2 lézer kezeléseink alkalmazási területe:

  • Jóindulatú bőrelváltozások, bőrnövedékek eltávolítása (pl. fibroma, szarus szemölcs, vírusos szemölcs, anyajegy stb.)
  • Benőtt köröm

Csak olyan képleteket távolítunk el, amelyeket nem kell szövettani vizsgálatra küldeni, ezért a beavatkozás elött festékes anyajegyek esetében előzetes bőrgyógyászati szakvizsgálat szükséges. A sebészeti lézerrel végzett beavatkozás akkor jár szép eredménnyel, ha sem a kezelés elött, sem a kezelés után-az előírt ideig-nem éri fény a bőrt. Sem a közvetlen napfény, sem a szolárium nem javasolt a kezelés előtt és utána sem, meghatározott ideig. Az optimális eredményhez a bőr teljes regenerálódásáig nem ajánlott a termálfürdő, a szauna, az erős izzadással járó sportok. A megszokott életvitelt nem befolyásolja, a zuhanyozás megengedett.

Közvetlenül a kezelés után bőrpír és kismértékű gyulladás, viszketés vagy enyhe égő érzés, pontszerű vérzés felléphet, melyek gyorsan és többnyire mindenfajta kezelés nélkül megszűnnek. Mindenfajta mechanikus beavatkozás (dörzsölés, vagy pl. a keletkező pörk “lekaparása”) tilos. Érszűkület es cukorbetegség elhúzódó sebgyógyulást okozhat.

Tetoválás eltávolítása lézerrel:

A Q-kapcsolt Nd-Yag lézer a bőrben lévő pigmentek (a bőr saját, vagy mesterségesen a bőrbe bevitt, sérülés kapcsán bekerült színanyagok, tetoválás) eltávolítására szolgál. A kezelés során a lézer fénye a kezelni kívánt pigmenteket apró darabokra tördeli szét, majd a szervezet speciális sejtjei felveszik azokat es elszállítják a bőrből. A lézerfény speciális fizikai tulajdonságainak köszönhetően a körülötte lévő nem pigmentált bőrsejtek nem károsodnak. Mivel a nyirok rendszernek kell elszállítania a feltöredezett pigmentet, ezért a teljes felszívódás eltart néhány hétig, a folt fokozatosan elhalványul.

A kezelendő bőrfelület lehetőség szerint világos legyen. Egy napbarnított, szoláriumozott bőr kezelése foltosodást, leégés szerű tüneteket adhat, tehát semmiféle barna színezőanyag, barnító krém, vagy smink használata nem tanácsos. Fontos a kezelendő bőrfelületet a kezelés előtt megtisztítani és az is lényeges, hogy a kezelendő területen semmiféle gyulladásos bőrelváltozás ne legyen. A lézerkezelés során azt érezzük, mintha egy gumiszalaggal megcsípnénk a bőrünket. A legtöbb páciens ezt jól tolerálja. A következő kezelés legkorábban 2-3 hét (dermalis elváltozások), illetve 4-6 hét (epidermalis elváltozások) elteltével lehetséges.

Általában több kezelésre van szükség ahhoz, hogy kielégítő eredményt érjünk el. Speciális utókezelésre nincs szükség. Néhány napig bőrfertőtlenítő es bőrnyugtató krém használata javasolt lehet. A kezelt felületen keletkező varr 1-2 hét után spontán leesik. Fontos, hogy ezeket a pörköket nem szabad lekaparni. A lézerkezelés után bőrünk kis mértékben megduzzad, valamint kipirosodik. Ezért a kezelés után javasoljuk otthon is hűteni a kezelt területet. A bőrduzzanat és kipirosodás a bőr érzékenységétől függően órák múlva, vagy napokon belül elmúlik. Az első 4-6 hét során nem szabad napozni es szoláriumozni. A sötétebb bőrű páciensek hajlamosak arra, hogy a kezelt terület sötétebb, esetleg világosabb lesz a környezeténél. Rájuk különösen igaz a megfelelő fényvédő krémek (30-50 SPF) rendszeres, folyamatos használata. A kezelés után tusolni szabad, de forró fürdő es szauna használata 7-10 napig nem javasolt. Ha a kezelés után pörkösödés lép fel, kérjük ne használjon néhány napig sminket.

Körömgomba lézerkezelése:

A körömgomba (onychomycosis) emberek millióit érintő fertőzés. A gomba a hám apró, láthatatlan sebein vagy a köröm es a körömágy közti kis résen át is behatolhat a bőrbe, ahonnan roppant nehéz kiirtani, mert a köröm mintegy védő réteget jelent a burjánzó gombák számára.

Elsősorban azok veszélyeztetettek, akik nem tartják be a higiénés alapszabályokat es mezítláb, papucs nélkül járkálnak uszodákban, strandokon, használjak a közös zuhanyzókat. Amennyiben a körmök hosszabb időn át sötét, meleg, nyirkos környezetben vannak (pl. nedves, vagy rosszul szellőző cipőben, izzadó láb zárt cipőben vagy zokniban), ami kedvez a gomba terjedésének (talán a leggyakrabban fertőzött a közös tusoló talaja). Ezen okok miatt négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. A lábujjak vérkeringésé a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, és cukorbetegség, érszűkület során kifejezettebben romlik, ezzel megnehezíti az immunrendszer védekezőképességét, javítva a gombás fertőződés terjedését. A betegség kétszer gyakoribb férfiakon, mint a nőknél, es háromszoros gyakorisággal fordul elő cukorbetegeknél. A kor előrehaladtával növekedik a gombás fertőzésre való hajlam. A gombásan fertőzött köröm és bőr egyéb felülfertőződést vagy más súlyos betegségeket okozhat, mint például az ekcéma, az orbánc, nyirok-es visszérgyulladás.

A körömgomba fertőzés tünetei:

A körömlemezek megvastagodnak, lemezesen rétegződnek, feltöredeznek, deformálódnak, a felszínük mattá válhat, vagy besötétedik. Nehezen vághatok lesznek, sőt a fertőzött köröm elválhat a körömágytól. Fertőzésre utalhat meg a köröm hegye alatt megjelenő fehér, vagy sárgás folt is.

Fájdalmassá válhatnak az ujjbegyek, illetve kellemetlen szagot is áraszthat a gombás ujj és köröm. A körömgomba fertőzés egy időben több körmöt is érinthet, kezelés nélkül átterjedhet a többi körömre, sőt megfertőzheti a beteggel kapcsolatba került személyek körmeit is. A körömgomba fertőzés számos komoly betegséget okozhat, főleg gyógyszeres kezelés alatt álló betegek eseteben. A legveszélyesebb azokra a páciensekre nézve, akik cukor-vagy autoimmun- esetleg súlyos belső szervi betegségben szenvednek. A körömgomba nem múlik el magától, mi több kezelés nélkül rosszabbodhat és az addig egészséges körmöket is megfertőzheti.

A lézer kezelés során speciális, nagy energiájú lézer fényével, sérülés és fájdalom okozása nélkül kezeljük a gombás körmöt. A lézer fénye elöli a körömben és a lágyrészben lévő gombákat. A kezeléseket Nd-YAG lézerrel 4 alkalommal 1-2 hetente, majd az egészséges körömlemez növekedését látva fenntartó kezeléssel eleinte 4-8 hetente 1-2 alkalommal, majd 2-3 havonta a köröm lenövéséig végezzük. A kezelés első hónapjában- a lassú körömnövekedés miatt-általában nincs észrevehető javulás a körmön, de már a harmadik-negyedik kezelés során észlelhető az ép, nem fertőzött körömsav megjelenése, majd ezt követően folyamatosan látható a kóros, gombás köröm lassú lenövése.

Nem szükséges érzéstelenítő. A beavatkozás nagyon biztonságos, még nem számoltak be mellékhatásokról vagy szövődményekről. A páciensek jelentős része fájdalommentesnek érzi a kezelést, kis meleg csipkedéshez hasonlítva, mely a kezelés végén teljesen megszűnik.

Tartós eredmény csak akkor várható, ha lenő a fertőzött köröm és a visszafertőződés veszélye miatt megszüntetjük a fertőzést elősegítő tényezőket is. Elengedhetetlen tehát a cipők, zoknik harisnyák formalinos fertőtlenítése.

Tapasztalataink szerint a gyógyulás esélye ezzel a módszerrel 80-90%-os, ami messze meghaladja a hagyományos eljárásokkal – krémmel, ecsetelőkkel, gyógyszerekkel – történő kezelés hatásosságat.